Milián (Millian) Šimon Tadeáš (1794–1875)

Milián (Millian) Šimon Tadeáš (Polná 3. 10. 1794 – Uhry 1875)

Šimon Tadeáš Millian byl malíř, úředník a spisovatel. Narodil se v roce 1794 v Polné. V mladém věku odešel na střední Moravu, kde dlouhá léta působil jako krajský úředník v Hranicích. Od první čtvrtiny 19. století se vzdělával v malbě jako autodidakt. Významnou roli v Miliánově jak v pracovním, tak v uměleckém životě měl Richard svobodný pán de Mattenloit. Milián se věnoval především krajinomalbě. Motivy jeho obrazů byly krajiny v okolí Hranic, údolí řeky Bečvy, Štramberka, Rožnova pod Radhoštěm. Ve svých dílech zobrazoval také některé moravské památky a zajímavé objekty – zříceniny hradu Helfštýn, kláštera v Rajnhradě, parku v Kroměříži (Zámecká zahrada v Kroměříži), pro hlavní oltář v Rudolticích u Libavé namaloval obraz sv. Mikuláše (1834), který byl až donedávna jeho jedinou známou figurální malbou.

Milián zemřel v r. 1875 v tehdejších Uhrách, podle některých pramenů na Slovensku, pravděpodobně Vysoká pri Morave, okres Malacky. Jeho dílo je součástí mj. sbírek Moravské galerie v Brně (čyři malby a na čtyřicet kresebných prací).

zdroj: Prokop Toman, Prokop H. Toman, Nový slovník československých výtvarných umělců, Ivo Železný, 2000, Polenský zpravodaj, 5/2014, Zdeněk Geist, s.26, milian.estranky.cz